A A A

 

Borelioza jest bakteryjną chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.


Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza, który wcześniej zakaża się pobierając krew innego zakażonego zwierzęcia (gryzoni, ssaków, ptaków). Po kilku/kilkunastu dniach od ukłucia może pojawić się zmiana skórna, która następnie powiększa się, tworząc rumień wędrujący. Miejscowej zmianie mogą towarzyszyć objawy ogólne, dolegliwości pseudogrypowe takie jak: zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy. Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić do zapalenia nerwów, zapalenia stawów, zaburzeń rytmu pracy serca, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu.

 

W momencie pojawienia się rumienia po ukąszeniu przez kleszcza należy wdrożyć antybiotykoterapię. Po kilku tygodniach wykonuje się pobranie krwi na test ELISA (wczesne IgM i późne IgG – swoistość do 40%), test Western Blot (swoistość 50 do 80%) lub test PCR, aby stwierdzić czy choroba została wyleczona. Jeżeli wyniki badań wskazują na przetrwanie zakażenia wskazana jest konsultacja lekarza chorób zakaźnych.

 

Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z kleszczami przenoszącymi boreliozę należy:

• stosować środki odstraszające kleszcze (tzw. repelenty – do nabycia w aptekach i drogeriach),

• w miejscach gdzie przebywają kleszcze tj. w lasach i na polach nosić odzież, która zakrywa jak największą powierzchnię ciała (nakrycie głowy, koszule z długimi rękawami, długie spodnie),

• po wizycie w miejscach gdzie mogą bytować kleszcze sprawdzić dokładnie całe ciało.

 

Gdy stwierdzimy obecność kleszcza na skórze należy pęsetą delikatnie ująć kleszcza tuż przy skórze i ruchem obrotowym pociągnąć ku górze. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, gdyż takie postępowanie zwiększa ryzyko zakażenia. Miejsce z którego usunięto kleszcza należy zdezynfekować.


W poradni chorób zakaźnych Novum-Med pobieramy krew na te badania, możliwa jest również konsultacja lekarza specjalisty chorób zakaźnych. Dalsze leczenie farmakologiczne obejmuje podawanie odpowiednich antybiotyków przez 30 dni, czasem terapię trzeba powtarzać. We wczesnych fazach choroby infekcję można wyleczyć, im później zostanie postawione rozpoznanie tym trudniej jest wyeliminować bakterię z organizmu człowieka.


Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

opracowała: lek. med. Ewa Grzegorzek - specjalista chorób zakaźnych

Żródło grafik: www.flickr.com/photos/fairfaxcounty