A A A

Niedokrwienie kończyn dolnych.

Podejrzenie przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych powinny budzić objawy takie jak: bóle kończyn przy chodzeniu ustępujące po odpoczynku, uczucie oziębienia kończyn dolnych, zaburzenia czucia, zaniki mięśniowe. Objawów takich nie należy bagatelizować. Stan ukrwienia kończyn dolnych ocenia się wstępnie na podstawie badania fizykalnego. Wykonujemy również badania USG Doppler z ocena przepływu w tętnicach kończyn, w przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki kierujemy pacjenta na odpowiednie badania dodatkowe.

 

Niewydolność żył kończyn dolnych.

Bóle i uczucie ciężkości nóg, obrzęki pojawiające się w ciągu dnia i ustępujące po odpoczynku nocnym, pajączki naczyniowe, żylaki, przebarwienia skóry powyżej kostek, owrzodzenia żylne to objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych. Podstawą diagnostyki układu żylnego kończyn dolnych jest badanie USG Doppler, które wykonujemy na miejscu. Pozwala to zaplanować prawidłowy schemat leczenia: leki, terapię uciskową, zabiegi małoinwazyjne (np. skleroterapia) lub leczenie operacyjne. W ramach poradni prowadzimy również edukację dotyczącą działań profilaktycznych.

 

Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.

Typowymi objawami zakrzepicy żył głębokich są ból, obrzęk i zasinienie kończyny. W przypadku wystąpienia ww. objawów należy wykonać USG Doppler żył kończyn dolnych, co pozwala włączyć odpowiednie leczenie, zmniejszając ryzyko powikłań w postaci zatorowości płucnej, a w późniejszym okresie rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej i objawów tzw. zespołu pozakrzepowego.

 

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych kończyn dolnych.

O zakrzepowym zapaleniu żyły układu powierzchownego może świadczyć bolesność, zaczerwienienie i zgrubienie w miejscu żylaka lub rzadziej w miejscu przebiegu niezmienionej powierzchownej żyły.