A A A

Przeziębienie u dzieci.

Przeziębienie to wirusowa infekcja dróg oddechowych, a zarazem najczęstsza choroba wieku dziecięcego.

Przeziębienie wywołują wirusy (najczęściej rhinowirusy), które wnikając do komórek nabłonka nosa, gardła i zatok przynosowych, wywołują ich zakażenie. Z powodu dużej ilości wirusów (jest ich ponad 200 typów) powodujących infekcje. Pomimo tego, że dziecko nabywa odporność po przejściu choroby wywołanej przez jeden z wirusów nie chroni go to przed kolejnym zachorowaniem, dlatego też przeziębienia mogą bardzo często się powtarzać. Choroba występuje częściej w miesiącach jesienno – zimowych, a ryzyko zachorowania jest częstsze u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola, niż u dzieci pozostających w domu.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową w czasie kontaktu z chorymi, którzy kaszląc lub kichając rozpylają mikroskopijne kropelki wydzieliny z dróg oddechowych, zawierające wirusy. Zakazić można się również drogą pokarmową oraz przez kontakt ze skórą osoby chorej (brudne ręce) lub przedmiotami, na których znajdują się wirusy (zabawki naczynia, stół).

Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się zazwyczaj po 1-2 dniach od kontaktu z wirusem. U dziecka infekcję rozpoczyna katar, początkowo wodnisty, po paru dniach zawierający coraz więcej śluzu, często żółtego lub zielonkawego. Okolice otworów nosowych są zazwyczaj obrzęknięte i zaczerwienione. Może wystąpić kaszel, ból gardła, zaczerwienienie spojówek. Chorobie często towarzyszy gorączka, powyżej 38 stopni, która utrzymuje się przez około 2 dni. Dziecko bywa rozdrażnione, źle się czuje, gorzej sypia, ma gorszy apetyt. Objawy utrzymują się kilka dni i ustępują samoistnie, chociaż kaszel może utrzymywać się dłużej.

Większość dzieci powraca do zdrowia. W nielicznych przypadkach wirusowa infekcja powoduje powikłania w postaci bakteryjnych zakażeń, doprowadzając do zapalenia ucha środkowego, zatok czy dolnych dróg oddechowych (oskrzeli, płuc). U dzieci z astmą może być przyczyną pogorszenia objawów choroby, tzw. zaostrzeń.

Jak postępować w domu?

Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Dziecko powinno przede wszystkim leczyć się w łóżku. W razie gorączki można stosować leki przeciwgorączkowe, które działają również przeciwbólowo. Należy pamiętać, że stosowanie tego typu leków u dzieci, u których występuje gorączka poniżej 38 stopni, które czują się dobrze nie przynosi żadnych korzyści i nie ma uzasadnienia. Dostępne leki przeciwgorączkowe to Ibuprofen i Paracetamol. Ważnym lekiem jest lek napotny jak Lipomal, PelBez, Sambucol, Pelafen. Warto zastosować leki odkażające gardło w postaci aerozolu oraz krople do nosa – w przypadku kataru gęstego wodę morska lub Euphorbium, a kataru wodnistego Nasivin lub Oxalin. Antybiotyki nie mają zastosowania w leczeniu przeziębień!

UWAGA. U dzieci do 12 roku życia nie należy stosować aspiryny, polopiryny oraz pyralginy ponieważ mogą one spowodować poważne powikłania.