Ułatwienia dostępu

mgr Katarzyna Garlicka
mgr Katarzyna Garlickapsycholog
Od sierpnia 2023 przyjmuje w Poradni zdrowia psychicznego w Centrum Medycznym NOVUM-MED w Wodzisławiu Śl.

Szkolenia i kursy:
- Specjalistyczny kurs diagnozy psychologicznej. Zastosowanie narzędzi psychologicznych w diagnozie osobowości u osób dorosłych – Dolnośląskie Centrum Psychoterapii,
- Zasady pisania opinii psychologicznych – Akademia Psyche i Polskie Towarzystwo Psychologiczne,
- Pacjent w kryzysie suicydalnym – interwencja kryzysowa w praktyce – Dolnośląskie Centrum Psychoterapii,
- Syndrom sztokholmski – Warszawski Ośrodek Psychologii Sądowej i Śledczej,
- Zachowania samobójcze wśród młodzieży – Polskie Towarzystwo Suicydologiczne,
- Mózg w stresie – Centrum Szkoleń WSR,
- Konstruowania eksperymentów behawioralnych – Fundacja Inspirator,
- Pacjent, który zgłasza molestowanie i mobbing w pracy. Przewodnik krok po kroku dla psychologów i psychiatrów – Szkoła Psychoterapii Dialog,
- Znaczenie wartości w budowaniu kariery – ICF Poland,
- Działaj po mistrzowsku w swoim życiu – Pozytywny Rozwój w Sporcie i Poprzez Sport.

mgr Katarzyna Garlicka

Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Doświadczenie zdobywała: Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień AL-MED w Wodzisławiu Śląskim, Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym św. Jana Pawła II w Katowicach, SPOZ Repty – Górnośląskim Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, Fundacji KIS Leonardo i Małopolskim Centrum Profilaktyki w Krakowie. Jest autorką e-booka, który przeprowadza przez cały proces operacji zachowując przy tym równowagę psychiczną u pacjenta: Operacja – jak sobie z nią poradzić? Na konsultacjach pomaga przygotować się psychicznie do operacji i zabiegu chirurgicznego chroniąc przy tym pacjenta przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Prywatnie zajmuje się od ponad 15 lat chorymi przewlekle - niepełnosprawnymi. Podczas studiów przeprowadzała badania magisterskie wśród lekarzy zabiegowych i niezabiegowych dotyczące sprężystości psychicznej, poczucia kontroli i radzenia sobie ze stresem zawodowym.
Kieruje się w swojej pracy nurtem humanistycznym opartym na współpracy, empatii, szacunku i poszukiwaniu rozwiązań problemów życiowych dostosowanych do potrzeb pacjentów. Wierzy w to, że pacjent posiada wszelkie zasoby do tego, aby żyć w dobrostanie psychicznym niezależnie od czynników zewnętrznych.  Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie uwzględniając jego wartości życiowe, cele, osobowość oraz motywacje. Wykorzystuje również różne rodzaje psychologii: stresu, osobowości, motywacji, społeczną, relacji, pozytywną, traumy, pracy oraz behawioryzm.

Kieruje się otwartością, uważnością i tolerancyjnością dla każdego pacjenta. Wspiera w procesie dochodzenia do równowagi psychicznej po przebytych traumach oraz zakańcza patologie żałoby trwającej dłużej niż 12 miesięcy. Wspiera w ciężkich momentach życiowych i pomaga pokonać blokady psychiczne w podejmowaniu się działań zmieniających różne obszary życia. W przypadku kryzysów suicydalnych przeprowadza interwencje kryzysową i zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi. Jest pod stałą opieką doświadczonego superwizora – psychologa i psychoterapeuty pracującego w nurcie humanistycznym.

Zakres usług:

Podczas pierwszej wizyty jest przeprowadzany wywiad diagnostyczny na którym wspólnie z pacjentem omawiane są założenia leczenia. Pacjent może ujawnić swoje potrzeby i motywacje, które skłoniły go do tego, aby podjąć się procesu leczniczego. Podczas procesu pacjent może wnieść problemy, które przeszkadzają mu w życiu i otrzymuje rozwiązania odpowiednio dobrane do jego motywacji, celów, osobowości oraz wartości życiowych. Proces zostaje zakończony w przypadku poprawienia się znacząco stanu psychicznego u pacjenta i całkowitym zaniku objawów zaburzenia, bądź zakończenia danego obszaru problematycznego np. procesu rozwodowego. Zakończenie procesu jest ustalane wspólnie z pacjentem.

Problemy w funkcjonowaniu społecznym:
- nieporozumienia rodzinne
- trudności w bliskich relacjach
- problemy z komunikacją z innymi
- trudności w budowaniu więzi
- uwikłanie w relacje toksyczne
- nierozwiązane konflikty
- rozwód/rozpad związku
- trudności wynikające z chorób przewlekłych powodujące ograniczenia w kontaktach społecznych.

Problemy psychiczne:
- kryzysy psychiczne, życiowe, sytuacyjne, suicydalne
- trudności z powrotem do równowagi psychicznej po przeżytej traumie
- trudności w radzeniu sobie ze stresem
- stres przewlekły spowodowanym chorobą, bądź opieką nad chorym
- stres zawodowy
- mobbing
- brak asertywności
- niskie poczucie własnej wartości
- brak motywacji i chęci do życia
- różnego rodzaju lęki
- wypieranie emocji i własnych potrzeb
- trudności w ustaleniu ścieżki życiowej, bądź kariery.